KBIN | STREFA STUDENTA | Czy wiesz... czym jest performatywne czytanie literatury?

Czy wiesz... czym jest performatywne czytanie literatury?

Przedstawiamy performatywne czytanie kryminałów wykonane przez studentów Koła Naukowego Bibliotekoznawców UŁ w trakcie Nocy Literatury w dniu 8 maja 2015 r., która odbyła się w jak zwykle gościnnych progach Muzeum Miasta Łodzi. Studenci sięgnęli do literatury kryminalnej, a następnie samodzielnie zaaranżowali wykonanie scen, dbając o najdrobniejsze szczegóły. W inscenizacji ważną rolę odegrała nie tylko gra aktorska, ale i muzyka, gra świateł, czy wreszcie czujność publiczności. Noc została zorganizowana przez Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych.

Czytanie wyreżyserowała nasza studentka, Aleksandra Andrzejewska przy współpracy Olgi Ziąbki, by obok pozostałych osób - Agaty Chlebickiej, Justyny Grabowskiej, Marcina Kolczyńskiego, Justyny Wachowiec i Igora Walaka odegrać mrożące krew w żyłach sceny. Odtwarzaniem muzyki w krytycznych momentach zajęła się Agnieszka Siwocha, a - last but not least - światło gasił i zapalał - sympatyzujący z Kołem Naukowym Szymon Rejman.

Udało nam się stworzyć coś niezapomnianego i atrakcyjnego oraz miłego dla ucha i oka, przyciągającego uwagę mimo późnej pory. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia pracowników Muzeum Miasta Łodzi, za które my - Koło Naukowe Bibliotekoznawców UŁ - bardzo dziękujemy!