Katedra Informatologii i Bibliologii UŁ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
KBIN | STREFA STUDENTA | Z serii: Czy wiesz, że...? Historia tablicy pamiątkowej prof. Jana Muszkowskiego

Z serii: Czy wiesz, że...? Historia tablicy pamiątkowej prof. Jana Muszkowskiego

Email Drukuj PDF

Twórcą oraz pierwszym kierownikiem Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej był prof. dr Jan Muszkowski (1882-1953) - bibliolog, bibliograf, bibliotekarz, działacz społeczny.

W 2013 r. minęło 60 lat od śmierci Profesora, wychowawcy wielu późniejszych przedstawicieli nauki i kultury. Dla uczczenia pamięci po zasłużonym badaczu nauki o książce przedstawiciele Katedry Bibliotekoznawstwa we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich przygotowali pamiątkową tablicę, którą za zgodą władz rektorskich i dyrekcji Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi zamontowano na parterze gmachu Biblioteki. Tablicę odsłoniła 13 maja 2013 r. córka Profesora, prof. dr hab. Joanna Muszkowska-Penson, która uczestniczyła też w pierwszym dniu obrad zorganizowanej z powodu rocznicy konferencji naukowej.

Wraz z odsłonięciem tablicy uruchomiono stronę internetową poświęconą Janowi Muszkowskiemu. Dostępna jest ona pod adresem www.muszkowski.uni.lodz.pl.

Dostępne jest też nagranie z uroczystości otwarcia konferencji "Jan Muszkowski: ludzie, epoka, książki. Polska bibliologia uniwersytecka w 60 lat po śmierci Profesora", która odbyła się w dniach 13-14 maja 2013 r. w Łodzi. Uroczystości otworzyła prof. Jadwiga Konieczna, następnie głos zabrali: Prorektor UŁ prof. Jarosław Płuciennik, Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. Piotr Stalmaszczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mgr Elżbieta Stefańczyk, przedstawiciel władz Łodzi, który odczytał list Pani Prezydent Hanny Zdanowskiej. Po mowach otwierających przedstawicieli władz miasta i Uniwersytetu Łódzkiego głos zabrała prof. Joanna Muszkowska-Penson, córka profesora Jana Muszkowskiego, która opowiadała o ojcu z perspektywy domu rodzinnego. Następnie referat o Janie Muszkowskim, założycielu Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiła prof. Hanna Tadeusiewicz. Film dostępny jest tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=jBdCnKxJpgs

 
Reklama
Reklama