Katedra Informatologii i Bibliologii UŁ

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
KBIN | Strefa kandydata | Materiały dla kandydatów
Strefa KANDYDATA

Prezentacja studiów w roku akademickim 2017/18

Email Drukuj PDF

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacji kierunków studiów oferowanych przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ (kliknij w obrazek poniżej).

Okładka prezentacji

 

Sprawdź swoją wiedzę - weź udział w Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej!

Email Drukuj PDF

 

Od roku akademickiego 2013/14 Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŁ jest organizatorem Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej, której celem jest rozbudzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowań związanych z książką, informacją, kulturą czytelniczą i biblioteką. Zapraszamy uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy do wzięcia udziału w eliminacjach. Szczegóły zamieszczamy na stronie internetowej przedsięwzięcia: www.olimpiadabii.uni.lodz.pl - zamieściliśmy na niej regulamin i harmonogram przedsięwzięcia oraz wszystkie ważne formularze. Zapraszamy!

Co roku na uczniów, zwłaszcza laureatów i finalistów, czekają cenne nagrody: e-booki, T-shirty, pendrive'y, gadżety związane z Łodzią akademicką, wreszcie - indeks na nasze studia!

Prezentacja o Olimpiadzie [do pobrania]

 

 

 

Nasi Studenci - Informacja w środowisku cyfrowym

Email Drukuj PDF

Na tej stronie prezentujemy sylwetki naszych studentów, którzy wybrali Informację w środowisku cyfrowym i zgodzili się podzielić się swoimi wrażeniami z młodszymi kolegami, którzy myślą o studiach na tym kierunku

studenci IŚC

 

Maciej Zaremba

Rok studiów Pierwszy
Co skłoniło mnie do podjęcia studiów na IŚC? Nie chciałem iść na ,,zwykłe studia’’, typową masówkę z wykładami, takimi samymi rok w rok, na których siedzi 100-200 studentów, a prowadzący nie ma szans dotrzeć do wszystkich. Zależało mi też, aby kierunek, jaki wybiorę, dał mi szansę rozwoju, był ambitny, dobrze prowadzony i ciekawy, najlepiej też przyszłościowy. Tylko Informacja w środowisku cyfrowym spełniała według mnie te kryteria. Mały limit miejsc, ciekawy, innowacyjny kierunek, interesujące zajęcia, program pozwalający po ukończeniu studiów być konkurencją na rynku pracy. Dwa lata temu pracowałem w jednej z łódzkich firm multimedialnych na stanowisku Researchera i Specjalisty ds. marketingu i ePR. Lubiłem tę pracę i mimo braku wykształcenia ani doświadczenia sprawdziłem się w niej. Zakres moich obowiązków w dużej mierze pokrywa się z sylwetką absolwenta Informacji w środowisku cyfrowym, co również zachęciło mnie do wybrania tego kierunku.
Co jest ich największym atutem? Małe grupy pozwalające na bardziej indywidualną pracę ze studentem oraz interesujący, innowacyjny i aktualny program.
Co chciałbym robić po studiach? Jak wspominałem praca Researchera i Specjalisty ds. marketingu i ePR bardzo mi się podobała, jest to jakaś alternatywa. Jednak moim marzeniem, do którego dążę od kilku lat jest zostanie aktorem i jest to moim głównym celem, nadal będę próbował go zrealizować.
Moje pasje, zainteresowania, hobby Aktorstwo. Kocham zwierzęta, w szczególności psy. Interesuję się historią sztuki, muzyką, fotografią. Lubię grać w gry komputerowe, mam nadzieję kiedyś zagrać w jednej (oddać postaci swoje ruchy za pomocą motion capture, twarz, mimikę, gesty, nagrać partie dialogowe, aktorstwo coraz bardziej wchodzi do gier komputerowych a rynek polski otworzył się dzięki Wiedźminowi, więc może się uda ;)
Moje największe dotychczasowe osiągnięcie Otrzymanie tytułu Społecznika roku 2012 w konkursie Godni naśladowania organizowanym przez Urząd Miasta Płocka oraz rola w koprodukcji polsko-niemieckiej, w której grałem ramię w ramię z zawodowymi aktorami
Co jeszcze chciałbym osiągnąć? Podobno marzyć trzeba odważnie, chciałbym wystąpić kiedyś na Brodwayu i zobaczyć Ziemię z ISS. Jednak zostanie zawodowym aktorem i karierę pozwalającą mi utrzymać się z mojej sztuki również nazwałbym spełnionym marzeniem. Chciałbym być też szczęśliwym człowiekiem.
Rada dla kandydatów na studia Nie przejmujcie się maturą i nie narzekajcie, że w ogólniaku dużo się od Was wymaga (; Smak wymagań poznacie dopiero na studiach, a to i tak tylko przedsmak dorosłego życia. Poradziłbym też, żebyście uczyli się tego, co Was interesuje i rozwijali swoje zainteresowania. Oczywiście resztę przedmiotów również trzeba zaliczyć, ale takie jest życie. Natomiast brak zainteresowań jest czymś strasznie ograniczającym. Nie bójcie się, nie przejmujcie się innymi i róbcie to, co sprawia wam przyjemność. Nikt szczęśliwy za was nie będzie, nikt za was życia nie przeżyje. Podejmujcie świadome decyzje i ponoście ich konsekwencje, uczcie się ze swoich porażek i próbujcie aż się uda.
Moje motto Carpe Omnia
Lubię moje studia ponieważ... Czuję, że się na nich rozwijam. Są ciekawe i zmieniają moje podejście do niektórych kwestii. Uczą też wielu przydatnych rzeczy, zamiast karmić tylko mało pragmatyczną wiedzą. Są też wyzwaniem, a ja lubię wyzwania (;

 

Joanna Ziółkowska

Rok studiów Pierwszy
Co skłoniło mnie do podjęcia studiów na IŚC? Ulotka prezentująca kierunek, którą wzięłam z Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu.
Co jest ich największym atutem? Na większości zajęć można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Na zajęciach przy komputerach pracujemy w różnych programach, co poszerza umiejętności. Warto też wspomnieć, że nasi wykładowcy z pasją podchodzą do prowadzonych zajęć.
Co chciałbym robić po studiach? Chciałabym mieć pracę, w której każdy dzień przynosiłby coś nowego i stawiał wyzwania.
Moje pasje, zainteresowania, hobby Uwielbiam gotować i piec ciasta. W wolnych chwilach lubię też czytać książki. Interesuję się psychologią i rozwojem osobistym.
Moje największe dotychczasowe osiągnięcie Najwyższa średnia na roku.
Co jeszcze chciałbym osiągnąć? Pisać i oddawać do publikacji teksty naukowe.
Rada dla kandydatów na studia Idźcie za głosem serca i wybierzcie takie studia, na których będziecie czuli się dobrze. Nie ma nic gorszego niż robienie i uczenie się czegoś, czego się nie lubi.
Moje motto Nigdy nie narzekaj, że masz w życiu pod górę, jeśli zdecydowałaś, że idziesz na sam szczyt.
Lubię moje studia ponieważ... Czuję się na nich swobodnie.

 

 

Szymon Zdrojewski

Rok studiów Pierwszy
Co skłoniło mnie do podjęcia studiów na IŚC? Zainteresowania i chęć rozwoju.
Co jest ich największym atutem? Wszechstronność kierunku i gmach Wydziału.
Co chciałbym robić po studiach? Pracować w IT lub podobnej branży.
Moje pasje, zainteresowania, hobby Muzyka: jestem multiinstrumentalistą. Poza tym szeroko pojęta sztuka, informatyka, gry i programy komputerowe (ich historia, mechanika jak i samo używanie), memy jako przejawy dynamiki kulturowej.
Moje największe dotychczasowe osiągnięcie Niezdany rok na informatyce, przeżyłem :D
Co jeszcze chciałbym osiągnąć? Chciałbym założyć rodzinę.
Rada dla kandydatów na studia Nie stresujcie się maturą ;)
Moje motto „Nie wierz we wszystko co przeczytasz w internecie” – Józef Piłsudski
Lubię moje studia ponieważ... Uczę się tu wielu rzeczy przydatnych w późniejszym życiu.

 

Nasi Studenci - Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Email Drukuj PDF

Na tej stronie prezentujemy sylwetki naszych studentów, którzy wybrali Informację naukową i bibliotekoznawstwo.

 

Aleksandra Andrzejewska

Studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

O sobie:

Podobno jestem artystyczną duszą. Otarłam się w życiu o teatr uczęszczając do klasy o profilu teatralno-filmowym w liceum. Obecnie studiuję Informację Naukową i Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Dużo czytam, głównie biografie, horrory (posiadam liczny księgozbiór Grahama Mastertona) oraz fantastykę, ale jestem otwarta także na inne gatunki literackie.  Maluję, śpiewam, gram na gitarze, szyję oraz  robię biżuterię.  Uwielbiam malarstwo, szczególnie surrealizm,  wszelkiego rodzaju malowidła fantastyczne i niepokojące m. in. Salvador Dali, Zdzisław Beksiński, Andy Kehoe, John Kenn Mortensen, Luis Royo, Marzena Ablewska.  Interesuję się także ezoteryką, głównie  wierzeniami pogańskimi, posiadam kilka talii kart tarota i od 4 lat uczę się z nimi pracować.  Zwieńczeniem moich zainteresowań, mimo iż z fizyki nigdy nie byłam dobra, są teorie światów równoległych, czasu i przestrzeni.

 


 

Dagmara Chyra

Studentka II roku studiów magisterskich na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

O sobie:

Nazywam się Dagmara Chyra. Studiowanie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa od kilku lat skutecznie łączę z pracą w kinie. Staram się mieć otwarty umysł i interesować się wszystkim, co mnie otacza. Posiadam dość obszerny księgozbiór, w skład którego wchodzą książki zarówno popularnonaukowe, jak i klasyki dla dzieci, reportaże o Bliskim Wschodzie i biografia Lennona. Kiedyś próbowałam swoich sił w sporcie, teraz przyglądam się zmaganiom siatkarzy i pływaków.


 

Marcin Kolczyński

Student II roku studiów magisterskich na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

O sobie:

Studiuję Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Łódzkim. Odkąd pamiętam moje życie obracało się wokół sztuki. Próbowałem swoich sił na warsztatach teatralnych, w tańcu czy graniu na gitarze, ale to w rapie najlepiej się odnalazłem. Około 10 lat temu pisałem swoje pierwsze teksty i nagrywałem luźne kawałki. Muzyka stała się nieodłączną częścią mojego życia, a dzięki ludziom mnie otaczającym, cały czas uczę się czegoś nowego. Czuję się wszechstronnym raperem, odnajduję się zarówno na bitach trueschoolowych jak i na elektronicznych brzmieniach. Głównie skupiam się na flow i technice, ale również wiem jak ważny jest przekaz. W ostatnich latach udało mi się supportować takich artystów jak Małpa, Te-tris, Sobota czy Sarius. Kultura Hip-Hop’ owa zawsze będzie w moim sercu na pierwszym miejscu, ale nigdy nie zapomnę warsztatów teatralnych, gdzie nauczyłem się przekazywać silne emocje. Jeden z moich tekstów trafił do teatralnego spektaklu na podstawie „Makbeta” Williama Szekspira „Lady M.”, premiera odbyła się w lipcu 2016 roku w teatrze „Gdynia Główna”.

 

 

O naszych studentach pisano...

Fragment listu Organizatorów Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek (Łódź 2016), dotyczący pracy naszych studentów na imprezie:

Bez pomocy Michała, Olgi, Oli, Ani, Justyny, Asi, Justyny, Dagmary i Piotrka nie udałoby się nam zrealizować wszystkich aktywności, które zaplanowaliśmy. Wszyscy wolontariusze i wolontariuszki dali/dały nam się poznać jako osoby niezwykle odpowiedzialne i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych im obowiązków. Wszystkie zadania, począwszy od wsparcia w aranżacji przestrzeni, po opiekę nad salami warsztatowymi i obsługę szatni, wykonywali z uśmiechem na twarzy, co jest niezwykle ważne dla odbioru wydarzenia przez uczestników. Wolontariusze byli na „pierwszym froncie”, wszystkie ich zadania opierały się na kontakcie z uczestnikami. Nie zawsze praca ta jest łatwa, często wymaga dużo cierpliwości, asertywności, opanowania i kreatywności w szukaniu rozwiązań pojawiających się trudności. Cała grupa świetnie odnalazła się w tej roli. Od wielu lat współpracuję z różnymi wolontariuszami i z mojego doświadczenia wiem, że tak duże zaangażowanie w prace wolontariackie nie jest powszechne. Mogliśmy liczyć na pełną dyspozycyjność i otwartość względem różnych zadań – również tych mniej rozwijających, jak wsparcie w aranżacji przestrzeni. Wolontariusze wykonali 200% normy. Wielu z nich zaangażowało się w Kongres Bibliotek kosztem innych codziennych obowiązków. Ogromnie to doceniamy.

Na zdjęciu grupa studentów współpracujących przy organizacji Kongresu 

Nasi Absolwenci

Email Drukuj PDF

Na tej zakładce prezentujemy sylwetki absolwentów studiów bibliologicznych i informatologicznych, którzy odnieśli sukces w życiu zawodowym.

Na początek troje absolwentów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, pełniących dziś kierownicze funkcje w najważniejszych łódzkich książnicach.

 

Barbara Czajka,

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi

Ukończone studia

Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa w roku 1984

W jaki sposób studia przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu? Przede wszystkim poprzez swój zróżnicowany, ogólnorozwojowy charakter, a także dzięki zajęciom prowadzonym przez indywidualności naukowe

Najlepsze wspomnienie ze studiów

Napisanie pracy magisterskiej dotyczącej zbioru konstytucji sejmowych z okresu XVI-XVIII w. w Bibliotece Kapitulnej w Łowiczu było prawdziwą przygodą

Także przedłużenie studiów z cyklu 4-letniego na 5-letni z niewielką liczbą dodatkowych zajęć pozwoliło zaznać jeszcze przez rok przyjemności życia studenckiego
Dlaczego warto podjąć studia na kierunkach prowadzonych przez Katedrę Informatologii i Bibliologii? Ponieważ praca we współczesnej bibliotece umożliwia rozwój osobowości i nabywanie nowych umiejętności, także technicznych. Uczy kreatywności. Może przynosić wiele satysfakcji zarówno w pracy z książką, nowymi mediami jak i czytelnikiem, czy też innym użytkownikiem

Pasje, zainteresowania, hobby

Bibliofilstwo, historia, muzyka klasyczna i etniczna, podróże

 

 

Jarosław Jędrych,

Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi

Ukończone studia

Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa w roku 1988

W jaki sposób studia przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu? Nie tyle przygotowały mnie do praktycznego działania (pod tym względem niezbędne umiejętności nabyłem raczej na praktykach, czy dopiero w miejscu pracy), co raczej dały szeroką podbudowę teoretyczną. Ponadto umożliwiły poznanie znakomitych naukowców i obcowanie z nimi

Najlepsze wspomnienie ze studiów

5 lat mieszkania w akademiku :)

Dlaczego warto podjąć studia na kierunkach prowadzonych przez Katedrę Informatologii i Bibliologii? Ponieważ dają szerokie horyzonty
Pasje, zainteresowania, hobby Lektura, wikipedia, fotografia, podróże, brydż, sport

Jarosław Jędrych

 

Marcin Paszkowski,

Wicedyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Łodzi

Ukończone studia

Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa w roku 1990

W jaki sposób studia przyczyniły się do osiągnięcia sukcesu? Rozszerzyły moje horyzonty myślowe, rozwinęły kreatywność, dały umiejętność samokształcenia

Najlepsze wspomnienie ze studiów

Pisanie pracy magisterskiej u doktora Józefa Robowskiego oraz wszelkie zajęcia z Ziemowitem Skibińskim

Dlaczego warto podjąć studia na kierunkach prowadzonych przez Katedrę Informatologii i Bibliologii? Ponieważ to, co ich absolwenci będą robili w życiu zawodowym będzie miało duży wpływ na poczucie: realizacji, szczęścia, wolności, szacunku do samego siebie, rozwoju... a Informatologia daje im „klucze do królestwa”

Pasje, zainteresowania, hobby

Trekking górski, siatkówka, jazda na rowerze, lektury, sztuka palenia fajki, gotowanie, nowe technologie...

Marcin Paszkowski

 


Strona 1 z 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama