Misja UŁ
"Rozum jest duszą wolności"
Gottfried Wilhelm Leibniz
"Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da".
Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego
Wspólnota
Jako wspólnota uczonych, studentów, absolwentów oraz pracowników, oparta na dialogu, Uniwersytet Łódzki nawiązuje w swej działalności do dziedzictwa wielonarodowej i wielokulturowej Łodzi. Czując się duchowym spadkobiercą tej tradycji jest miejscem, którego tożsamość budowana jest w oparciu o zasady humanizmu i demokracji.
Otwartość
W poszukiwaniu i krzewieniu prawdy Uniwersytet Łódzki jest otwarty na świat w całym jego bogactwie i złożoności. Podstawową zasadą funkcjonowania uczelni jest jedność nauki, dydaktyki i wychowania w imię służby dobru i sprawiedliwości oraz przywiązania do uniwersalnych wartości etycznych i europejskich tradycji akademickich.
Jedność w różnorodności
Najwyższą siłą Uniwersytetu Łódzkiego jest jedność w różnorodności i działanie w duchu wolności badań naukowych, swobody dyskusji akademickiej i przekazywanej wiedzy.
Innowacyjność dla rozwoju
Uniwersytet Łódzki, jako jedna z wiodących polskich uczelni, bierze aktywny udział w innowacyjnym rozwoju miasta Łodzi, regionu łódzkiego i całego kraju, wskazując kierunki działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych i społecznych.
Jako ośrodek refleksji nad zmieniającym się otoczeniem ma na celu dobro globalnej wspólnoty oraz jej dalszy zrównoważony rozwój. Rolą Uniwersytetu Łódzkiego jest budowanie współpracy międzynarodowej, a w szczególności więzi z czołowymi uczelniami Europy Środkowej i Wschodniej.
Elitarność
Uniwersytet Łódzki kształci przyszłe polskie i zagraniczne elity ludzi mądrych i odpowiedzialnych, o szerokich horyzontach intelektualnych, tolerancyjnych i otwartych na odmienne poglądy i idee.
Strategia Wydziału Filologicznego UŁ